Sérülés megelőzés, rehabilitálás sportolóknál

Sajnos egyre több a sérülés a sportolók, testmozgást végzők körében. Ennek oka, a nem megfelelő bemelegítés, nem elég jó alapok, ízületek instabilitása, rossz technika. Sajnos az edzőknek/ oktatóknak nincs minden esetben idejük egyesével mindenkire odafigyelni. Vagy olykor, ha oda is figyelnek nincs idő az egyénre szabott megelőzésre. Pedig ez nagyon fontos lenne, hisz, ha az ember lesérül, legyen szó versenyszerűen sportolóról, hobbiból mozgóról vagy fogyás céljából edzőről, a sérülés miatt értékes órát kényszerül kihagyni. Ez nem csak akadályozza a további fejlődést, de utána még gyengébb szintről kell kezdeni, hisz a sérült területnek újra kell tanulnia a félelem nélküli, helyes mozgást.

Másik fontos területe a megelőzésnek, a szezonális sportok. Leginkább ilyen a síelés, melyre, miután csak télen végezzük, testünket egyáltalán nem készítjük fel, így az esély egy sérülésre igen magas. De más extrémebbnek minősülő sport is szóba kerülhet. Fontos lenne, hogy ne kezdjünk bele hirtelen egy elhanyagolt mozgásformába.

Emellett ez a mozgásforma akkor is nagyon hasznos, ha már volt valamilyen sérülés. A sérülés után sokkal gyengébb a test, könnyebben jelentkezik új probléma, vagy újul ki a már meglévő. Ezért nagyon fontos az ilyen esetek megfelelő rehabilitációja, így elengedhetetlen, hogy ez egyéni foglalkozás során történjen. Jó rehabilitáció után könnyebb és gyorsabb a sportba történő visszatérés!

Mire jó a Megelőzés?

Ezen órák során, olyan sport specifikus mozgásokat végzünk, amely során egyértelművé válik, hol van a gyenge pont. Komplex feladatokkal igyekszünk minden elengedhetetlen izmot aktiválni és erősíteni, kifejezett figyelmet fordítva a mélyen fekvő izmokra. Ezzel egy olyan erős központot hozunk része, ami az egyik feltétele a sérülés megelőzésnek. Majd az egyes ízületek stabilitására tesszük a hangsúlyt, ezt már teljes mértékben sport specifikusan, hogy ezzel is megakadályozzuk, hogy bármi probléma történjen.

Amennyiben sérülés volt, a rehabilitációt az alapoktól kezdjük, és egyszerű mozgásokkal indítva (kiegészítve más technikákkal, mint a tape, flossing, manuálterápia), célunk, hogy vissza tudjunk térni, minél hamarabb a sportba, és újra részt tudjunk venni a szeretett mozgásformánk óráin.

Kinek ajánlott?

Jobb megelőzni a bajt, mint évekig küzdeni vele. Ezen elven mindenkinek ajánlott.

Ha még nem volt sérülés, előzzük meg a bajt.

Ha már volt valamilyen sérülés (akár a bokaficam is ide tartozik) sokszor minden kezelés nélkül rehabilitáljuk, vagyis megvárjuk, míg jobban lesz. Azonban ez nem elég, ha bármilyen mozgást végzel. Hiszen egy sérülés után, ha nincs megfelelő védelem kialakítva a területen, sokkal nagyobb az esély, hogy újra létrejön. Ha már volt valamilyen probléma, tegyünk ellene, hogy újra kialakuljon, újra fájdalomhoz vezessen.

Ha úgy érezzük, hajlamunk van valamilyen problémára, vagy a családban nagyon gyakori egyfajta fájdalom, sérülés, tegyünk ellene, hogy nálunk is kialakuljon.

Hogyan zajlik az óra? (Mennyi ideig tart a kezelés? Hány alkalommal és milyen gyakran kell részt venni?)

Az óra maga, edzésszerű. A feladatok sokszor olyan apró, de nehéz mozdulatok, hogy nem csak a testnek, de az agynak is kihívást jelentenek. A cél az, hogy a statikus célzott izomerősítéstől eljussunk a dinamikus, komoly edzés szintjéhez. Legyen szó versenysportolóról, vagy csak hobbi sportolóról, biztos, hogy talál benne kihívást, és látni fogja a fejlődést.

Mindenképpen hosszabb távon érdemes tervezni. Ahhoz, hogy aktiváljuk és megerősítsük, illetve tudatosítsuk a megfelelő izommunkát, sajnos nem elég egy alkalom. De mindenképpen megéri, hiszen egy sérülés kezelése még hosszadalmasabb és fájdalmasabb.

Milyen problémák kezelhetők?

  • sérülések megelőzése
  • sérülés utáni rehabilitáció